Символіка міста

Герб міста Ямполя

Герб міста Ямполя відомий з XVI століття. За часів Речі Посполитої Ямпіль був сотенним містечком Брацлавського полку, що перебував до кінця XVIII століття у власності різних шляхтичів.

Відсутність у містечка старих традицій самоврядування, зокрема магдебургського права , призвела до того, що після приєднання краю до Російської імперії Ямпіль опинився у реєстрі нових повітових міст, у яких належало створити присутствені місця. Герольдії тоді ж було дано завдання опрацювати для Ямполя проект герба. Його було виконано у традиціях “масової герботворчості” й затверджено 22 січня 1796 року, разом з гербами інших міст Брацлавщини. В описі відзнаки докладно пояснювалися її емблеми: “У верхній частині щита герб Брацлавський. У нижній на зеленому тлі зображено срібну річку ,що тече ліворуч, на якій з правого боку показано частину порогів; на березі, у нижній частині щита, видно з боку корми двоє суден з підпорами, що будуються, на знак того, що місто се стоїть нижче від порогів на річці Дністер, яка вже не має тут перешкод до вільної плавби й є зручною для влаштування тут корабельні”.

Переглянувши 1860 року ямпільський герб, Б.Кене визнав порушенням геральдичних правил зображення у ньому “ландшафту”, тобто річки з порогами та берегом, і запропонував свій проект відзнаки: “Щит розділений сріблом і зеленню, і посередині його корабель із зеленою верхньою частиною й срібною нижньою. У вільному куті герб Подільської губернії. Щит увінчано срібною міською короною з трьома зубцями й обрамлено двома золотими колосками, з’єднаними Олександрівською стрічкою”. Зміст і навіть кольорову гаму свого проекту Кене запозичив з давнішого герба міста.

Додамо також, що в 90-х роках минулого століття такий макет герба міста історики
міста пропонували для заміни існуючого. Навіть було проведене громадське обговорення. Але як і у 19 ст. так і у 20ст. офіційного затвердження не відбулось.

Тож на сьогодні існує офіційно затверджений 22 жовтня 1985 року Герб міста, розроблений Ямпільчанином Олександром Пелешко, який має щитовидну форму. На верхній частині щита, яка умовно відображає історичне минуле, зображені вежі фортеці, обрамлені пергаментним листом з написом «ЯМПІЛЬ». Щит – символ захисту, могутності, справедливості і мирної праці людей. Замок – свідчення історичної давнини патріотизму жителів міста, його боротьби за свободу і незалежність.Герб перетинає вигнута синя стрічка Дністра з порогами і недобудованими галерами.У центрі герба – вінок із золотих колосків, посередині якого цукровий буряк білого кольору з зеленими листям, який одягнена на шестерню. Ці елементи – характеристика діяльності трудівників району, які на індустріальній основі вирощували інтенсивними методами хліб, технічні культури, зміцнювали могутність країни. Буряк – символ гордості ямпільчан.Фон щита світло-зелений, він означає поля, ліси району.

Прапор міста являє собою прямокутне полотнище довжиною 140 см. шириною 90 см.Прапор розділений на чотири частини, розділених горизонтально.

Перша смуга має 35 см. синього кольору – колір безкрайнього подільського неба, символізує вірність, чесність, шляхетність, лицарські чесноти, бездоганність.

Друга смуга шириною 18 см. має червоний (малиновий) колір. На ній, у центрі прапора відтворено золотий Мальтійський хрест.Червоний колір та Мальтійський хрест є частиною загально військового прапора війська Запорізьського часів Богдана Хмельницького та символізують розвиток козацтва на Ямпільщині.

Третя смуга шириною 29 см. зеленого кольору символізує багату природу, достаток і свободу.

Та четверта хвиляста смуга шириною 15 см. є символ річок, які протікають через місто, а також чистого повітря і мирного неба.

Держак прапора (довжина — 2,5 м, діаметр — 5 см). Верхівка держака прапора увінчана металевою маківницею, кулястим наконечником жовтого кольору, що кріпиться на базу.